Times staff
Sunday, February 10, 2013
Rock 'n' Roll Marathon Series
SUNDAY'S RESULTS
At St. Petersburg
Half marathon
MEN
Overall finish, Name, City, Time
1. Jon Phillips, Brooklyn, 1:14:23
2. Andrew Chandler, St. Petersburg, 1:15:03
3. John Davis, Melbourne, 1:17:25
4. Nat Glackin, St. Petersburg, 1:17:37
5. Shane Streufert, Viera, 1:18:04
6. Steve Cyr, Shannon, 1:18:17
7. Joe Torzok, Tampa, 1:18:54
8. Samuel Morris, Orlando, 1:19:50
9. Justin Page, Wesley Chapel, 1:19:52
10. Shawn Weigl, Bradenton, 1:19:58
13. Trey Howell, St. Petersburg, 1:21:10
14. Jeff Lessie, Tampa, 1:21:26
15. Pedro Meraz, Wesley Chapel, 1:21:55
16. Myles Murphy, Miami Beach, 1:22:01
17. Benjamin Terry, Wolverhampton, 1:22:21
18. Matthew McFall, Bradenton, 1:22:28
19. David Taliaferro, St. Petersburg, 1:22:37
20. Rick Gausche, Tampa, 1:22:37
21. Robert Hammond, Sarasota, 1:22:56
22. Jake Hughes, Lithia, 1:24:17
23. Bryan Dunker, Tampa, 1:24:24
25. Dave Nevitt, Dartmouth 1:24:52
26. Tim Nicholls, Pembroke Pines, 1:25:24
27. Lee Morrison, Ocala, 1:26:06
28. Scott Wallace, Tampa, 1:26:07
29. Jim George, Brandon, Miss., 1:26:18
30. Michael Persun, St. Petersburg, 1:26:57
31. Kenneth Young, Tampa, 1:27:20
32. Evan Olsen, Tampa, 1:27:28
34. Michael Kwiatkowski, Carol Stream, Ill., 1:27:44
35. Steven Verlander, Apopka, 1:27:56
37. Charles Anstadt, Seminole, 1:28:04
38. Michael Giampino, Venice, 1:28:09
40. Michael Villeda, Land O'Lakes, 1:28:20
41. Bret Jardine, Palm Harbor, 1:28:32
42. Charles Schauer, Treasure Island, 1:28:37
43. Bill Cottrell, Belleair, 1:28:42
44. Breno R Junior, Porto Alegre, 1:28:44
48. Brandon Duwe, Shawnee, Kan., 1:29:21
49. Michael McKeon, Flagler Beach, 1:29:36
50. Jeff Truncellito, St. Augustine, 1:29:56
51. Robert Pepper, Dunedin, 1:30:40
52. John Austin, St. Petersburg, 1:30:54
54. Treavor Mosbaugh, Chicago, 1:31:25
55. Kevin Sparkman, Tampa, 1:31:25
56. Barry Spencer, Alpharetta, Ga., 1:31:31
57. David Moran, Dade City, 1:31:31
58. Jerry Mallams, Spring Hill, 1:31:32
59. Samuel Hansell, Lebanon, Pa., 1:31:32
60. Derk Hair, Port Richey, 1:31:42
61. Valentino Alvarado, Tampa, 1:31:45
62. Jean Gendebien, New Port Richey, 1:31:48
63. Ryan Kaelin, Trinity, 1:31:51
65. William Robinson, Bradenton, 1:32
66. Joseph Gilberto, Tampa, 1:32:07
67. Charles Roose, Wesley Chapel, 1:32:10
75. Michael Shelley, St. Petersburg, 1:32:32
77. Scott Shelton, Naples, 1:32:38
78. Doug White, Tampa, 1:32:38
79. Lauro Luna, Tampa, 1:32:49
80. Rob Rhinesmith, Valrico, 1:32:52
82. Timothy Guidry, Tampa, 1:33:06
83. Brian Darrow, St. Petersburg, 1:33:08
84. Steve Mandel, Tampa, 1:33:08
87. Nick Nance, St. Petersburg, 1:33:19
88. Flynn Fidgeon, Vero Beach, 1:33:29
89. Kenneth Jones, Tampa, 1:33:31
90. Joel Bower, Riverview, 1:33:34
91. Cole Smith, Gainesville, 1:33:36
92. Nicolus Paskiewicz, Seminole, 1:33:40
93. Eric Rice, Tampa, 1:33:48
94. Philip Brown, Alachua, 1:34:02
95. Zach Sheridan, Wesley Chapel, 1:34:06
96. Austin Dotson, Land O'Lakes, 1:34:08
97. Vincent Vercamen, Dunedin, 1:34:08
98. Richard Worms, Lutz, 1:34:10
100. Chris Altimari, Tampa, 1:34:25
101. Gilbert Dolores, St. Petersburg, 1:34:25
102. Gino Sciortino, Palmetto, 1:34:27
104. Scott King, Clermont, 1:34:30
105. James Lynn, Sarasota, 1:34:32
107. Kyle Lebouton, De Pere, Wis., 1:34:38
109. Jc Villa, Tampa, 1:34:49
110. Raymond Smith, St. Petersburg, 1:35:05
111. David Whiteside, Indian Rocks Beach, 1:35:06
112. Mark Schreimann, Tarpon Springs, 1:35:14
113. Scott Ballance, Evans, Ga., 1:35:45
114. Peter Kim, Glen Carbon, Ill., 1:35:51
116. Thomas Elskamp, Sanford, 1:36
117. Matthew Mandiak, Buffalo, N.Y., 1:36:04
118. Jeff Ellis, Tampa, 1:36:08
120. Gustavo Menezes, Tampa, 1:36:10
121. Matthew Paulson, Tampa, 1:36:22
122. Thomas Stack, La Center, Wash., 1:36:28
124. Billy Martin, West Islip, N.Y., 1:36:32
125. Keith Metcalfe, Windsor, 1:36:33
126. Johnny Pettygrue, Lutz, 1:36:38
127. Timothy Donovan, Gainesville, 1:36:39
128. Mark Bocelli, Fort Myers, 1:36:46
129. Trey Desenberg, Tallevast, 1:36:48
WOMEN
Overall finish, Name, City, Time
11. Natasha Yaremczuk, Clermont, 1:20:03
12. Lisa Bentley, Clermont, 1:21:02
24. Heather Schulz, Orlando, 1:24:34
33. Diana Sitar, Bradenton, 1:27:34
36. Brennan Liming, Apex, N.C., 1:27:57
39. Lisa K. Valentine, Tierra Verde, 1:28:19
45. Julie Wankowski, Glen Ellyn, Ill., 1:28:58
46. Resa Fukumoto, Scottsdale, Ariz., 1:29:01
47. Kiera Delaurier, St. Petersburg, 1:29:09
53. Holly Wooley, Palm Bay, 1:31:22
64. Jennifer Smith, Novi, Mich., 1:31:59
68. Andrea Hotham, Hudson, 1:32:10
69. Claudia McCoy, Trinity, 1:32:17
70. Mary Level Menton, Ocala, 1:32:22
71. Jessica Crate, Melbourne, 1:32:24
72. Rebeka Mesker, New Port Richey, 1:32:26
73. Alexandra Sartori, St. Petersburg, 1:32:29
74. Melanie Hynes, New Port Richey, 1:32:31
76. Katie Shelley, St. Petersburg, 1:32:33
81. Karen Keefe, Sorrento, 1:33:04
85. Carol Hollenbeck, St. Pete Beach, 1:33:09
86. Miriala Mondeja, Tampa, 1:33:12
99. Elizabeth Wells, St. Petersburg, 1:34:23
103. Anna Vaughn, Tampa, 1:34:29
106. Leslie Beauchamp, St. Petersburg, 1:34:33
108. Angie Ave, Orlando, 1:34:41
115. Rae Ann Darling Reed, Bradenton, 1:35:53
119. Lisa Sandusky, Tampa, 1:36:09
123. Liz Gonzalez, Tampa, 1:36:32
130. Megan Lopez, Johnsburg, Ill., 1:36:51
139. Shannon Dempsey, Wesley Chapel, 1:37:41
144. Connie Mendoza, St. Petersburg, 1:38:07
145. Monica Carper, Tampa, 1:38:07
146. Maria Lopez, Tampa, 1:38:09
149. Michelle Thames, Tampa, 1:38:14
162. Denise Skinner, Sarasota, 1:38:47
165. Olesiya Pratt, Largo, 1:38:49
166. Deb Rubinich, Charlotte, N.C., 1:38:50
179. Breanna Gawrys, Beverly Hills, 1:39:16
181. Bridget Bertino, San Diego, 1:39:21
184. Kara Colnitis, Tampa, 1:39:28
185. Elizabeth Hall, Maitland, 1:39:28
187. Carrie Decort, Hollywood, 1:39:32
194. Jesse Bono, Sarasota, 1:40:01
195. Christina Crowe, St. Petersburg, 1:40:04
197. Jill Stchur, Punta Gorda, 1:40:10
200. Jennifer Tullio, Bradenton, 1:40:22
207. Lori Kapalko, Wesley Chapel, 1:40:32
209. Susan Meltzer, Melbourne, 1:40:35
211. Amy Verlander, Apopka, 1:40:39
214. Alison Morello, Tampa, 1:40:42
215. Amy Knowles, St. Petersburg, 1:40:45
216. Amy Thomas, Tierra Verde, 1:40:54
218. Tina Vornheder, Palm Harbor, 1:41
219. Heather Bilotta, Tampa, 1:41:04
225. Corinne Meaney, Snoqualmie, Wash., 1:41:25
226. Sarah Finnegan, Tampa, 1:41:25
227. Mary Beth Foss, Bradenton, 1:41:27
228. Lani Steffens, Lakeland, 1:41:29
231. Cindy Hazel, Tampa, 1:41:32
238. Sarah Gudmundson, Tampa, 1:41:41
246. Megan Kiernan, Delray Beach, 1:41:56
249. Terri Doheny, Clearwater, 1:42:02
250. Holly Hartman, Tampa, 1:42:03
252. Bethany Brown, Tampa, 1:42:07
254. Tiffani Glowacki, Tampa, 1:42:08
255. Erin Owen, Herndon, Va., 1:42:13
258. Christie Morrison, Lakeland, 1:42:22
261. Katherine Preble, Safety Harbor, 1:42:26
263. Stephanie Planz Saladino, Dallas, 1:42:27
266. Elizabeth Samuelson, St. Petersburg, 1:42:29
267. Stephanie Dyer, St. Petersburg, 1:42:30
274. Laura Carron, Tampa, 1:42:43
276. Jennifer Casey, Arlington, Va., 1:42:44
277. Jacki Holland, Tampa, 1:42:47
280. Maggie Carmona, Miami Beach, 1:42:51
287. Marisa Hafer, St. Petersburg, 1:43
293. Astrid Gilbert, North Port, 1:43:14
298. Shannon Wight, Sarasota, 1:43:20
301. Katie Kiske, Nashville, 1:43:22
303. Tara Flaherty, Tampa, 1:43:22
308. Renee Jeffries, North Port, 1:43:28
312. Dorsey Langan, Largo, 1:43:31
314. Teneal Caw, Ambridge, Pa., 1:43:35
318. Adrienne Gerzeny, Nokomis, 1:43:40
319. Paulette Clanahan, Dade City, 1:43:41
320. Gail Norman, Tampa, 1:43:41
321. Lindsay Drake, Seminole, 1:43:43
322. Ivy Bartlett, Lithia, 1:43:43
324. Allison Ribner, St. Petersburg, 1:43:43
326. Tiffany Connell, St. Petersburg, 1:43:45
331. Stacy Headson, Appleton, Wis., 1:43:54
332. Lorena Birri, Lakeland, 1:43:55
335. Sharon Brown, Gainesville, 1:44:01
337. Lauren Pokornicky, Reston, Va., 1:44:05
338. Giliane Rifai, Tampa, 1:44:07
341. Donna Elder, Forest, Va., 1:44:08
343. Alisa Kapchinski, Sarasota, 1:44:11
349. Marai Vales, St. Petersburg, 1:44:16
350. Kim Olson, Naples, 1:44:16
Mini marathon
MEN
Overall finish, Name, City, Time
1. Stephen Wilcox, Deltona, 21:06
3. Mark Whittaker, Tampa, 22:50
4. Parker Sanderson, St. Petersburg, 23:02
5. Charlie Olliff, St. Petersburg, 23:04
6. William Riley, St. Petersburg, 23:34
7. Ben Hartvigsen, Sarasota, 23:56
9. Dale Faulkner, Grand Lake 24:11
11. Daniel Vail, Hollis Center, Maine, 24:19
13. Josh Bradley, St. Petersburg, 24:22
16. Doug Clery, Tampa, 24:38
17. James Morgan, Wesley Chapel, 24:40
19. Jeffrey Teal, St. Petersburg, 25:10
21. Garrett Gatlin, St. Petersburg, 25:30
22. Dylan Murphy, St. Petersburg, 25:36
25. Daniel Loney, St. Petersburg, 25:43
26. James M. Desmond, St. Petersburg, 25:46
27. Rick Brockett, Oldsmar, 25:49
28. Daniel Gill, Lutz, 25:57
29. Michael Nagy, Clearwater, 26:04
30. Jeanso Delisca, Tampa, 26:07
WOMEN
Overall finish, Name, City, Time
2. Lauren Deady, Tampa, 22:23
8. Deirdre Byrne, Crystal River, 23:57
10. Maribeth Radtke, Tampa, 24:17
12. Kaleigh Biss, St. Petersburg, 24:21
14. Patricia Farese, St. Petersburg, 24:26
15. Jenny Seymour, Wesley Chapel, 24:26
18. Marsha Wilson, Woodstock, Ga., 24:51
20. Mary Nicholls, Pembroke Pines, 25:21
23. Maria-Elise Cassara, Brigantine, N.J., 25:41
24. Cortney Hirsch Webel, Tampa, 25:42
32. Shelly Shutt, Oldsmar, 26:13
35. Rebecca Ray, Palm Harbor, 26:22
36. Kelly Degenhardt, Edgewood, Ky., 26:24
37. Brenda Vail, Hollis Center, Maine 26:34
38. Alexandra Stefanes, St. Petersburg, 26:37
39. Deborah Siniawski, Lakeland, 26:38
40. Karen Lucas, Largo, 26:41
41. Lynda Roszel, Tampa, 26:59
42. Debbie Defoe, St. Petersburg, 27:00
44. Marissa Day, St. Petersburg, 27:11